Kaubad

Valides menüüs Müük – Kaubad, avaneb vastav register, kus saab kaupu reastada klõpsates veeru pealkirjal. Akna all paremas nurgas asub otsinguväli, kuhu saab kirjutada otsitav kauba tunnuse ja vajutadest kiirklahvile F3 leida otsitav.

Topelt klõpsuga saab koostatud kaupu avada ja vajadusel parandada.

Kauba registris hiire paremat klahvi vajutades saab seadistada, milliseid veerge registris näidata. Ka on võimalik kaubaregistris kopeerida kõik andmed ja eksportida näiteks Excelisse.

Kaupu on võimalik filtreerida.

Selleks tuleb klõpsata tööriistaribal oleval hammasratta ikoonilfilter või vajutades kiirklahvil (Ctrl+F).

Avanenud aknas saab filtreerida kauba grupi järgi või valida, et näitaks ainult aktiivseid või ainult suletud kaupu. Filtri aktiveerimiseks panna linnuke “Filter aktiivne”, võttes linnukese maha, näitab jälle kõiki kaupu.

Uue kauba koostamiseks tuleb klõpsata valge lehega ikoonil  või kiirklahvil Ctrl+N.

kaubad

Uut kaupa sisestades on vaja täita järgmised väljad:

 • kood – tuleb sisestada kauba kood (tähtede ja/või numbrite kombinatsioon);
 • nimetus – kauba nimetus;
 • lisanimetus – kauba lisanimetus (saab lisada isekujundatavale arvele);
 • tüüp – kas kuluartikkel või laoartikkel (tükiline laoarvestus toimub ainult laoartiklite üle);
 • mõõtühik – kauba mõõtühik, tuleb valida mõõtühikute registrist. Saab ka juurde lisada läbi valiku Uus. Vaikimisi saab seadistada menüüs Müük – Müügi seadistused leheküljel Vaikimisi väärtused;
 • ribakood – toote ribakood;
 • kauba grupp – valitakse kauba gruppide loetelust, sobiva puudumisel saab kohe lisada läbi valiku Uus. Kaupade grupeerimine pole kohustuslik;
 • KM grupp – kauba grupi käibemaksu tariif nii ostes kui müües. Konkreetsel kaubal on võimalik seda muuta;
 • ostu  KM tariif – käibemaksu tariif, vaikimisi saab seadistada menüüs Ost – Ostude seadistused;
 • müügi KM tariif – käibemaksu tariif, vaikimisi saab seadistada menüüs Müük – Müügi seadistused leheküljel Vaikimisi väärtused;
 • ostu – ja müügikonto –  tuleb valida millistele kontole debiteeritakse ost ja millisele kontole krediteeritakse müük. Näiteks: ostukonto on 162 Ostetud kaubad müügiks (so Varud, Põhivara või Kulu), müügikonto on 3110 Kauba realisatsioon 20% käibemaksuga (so Tulu konto).

Tehes linnukese “Suletud” lahtrisse, saab selle kauba valikute nimekirjadest kõrvaldada. Seda on soovitatav kasutada, kui antud kaubaga enam tehinguid ei tehta ja laoseis on null.
kaup_1

Olemasolevast kaubast saab avada koopia, selleks klõpsata kauba real hiire parema klahviga ja valida “Ava koopia” või vajutada Shift+Ctrl+N.

Kaupu saab igal ajal parandada, selleks tuleb avada kauba kaart, teha seal vajalikud muudatused ja salvestada. Kustutada saab kaupa kuni see pole kasutusel. Selleks tuleb kaupade nimekirjas klõpsata vajalikul kaubal ja valida kustuta või avada kauba kaart ja vajutada seal kustuta nuppu.

Kauba kaardil oleval kirjaklambri ikoonil  klõpsates või vajutades kiirklahvi Ctrl+J saab otse genereerida antud kaupa sisaldava müügidokumendi (müügipakkumise, -tellimuse, -arve).